Filatelista

FILATELISTA – INFORMACJE PODSTAWOWE 

Filatelista to kolekcjoner, znawca znaczków pocztowych. Filateliści zajmują się kolekcjonowaniem wszelkiego produktów pocztowych takich jak: znaczki, koperty, stemple pocztowe czy nowodruki. Dawniej, w XIX wieku, mówiąc o filatelistyce, rozumiało się przez to kolekcjonowanie tylko i wyłącznie znaczków pocztowych. Obecnie termin ten stał się znacznie szerszy. Określenia filatelista używa się bowiem także do osób, które kolekcjonują różnego rodzaju trójwymiarowe naklejki.

FILATELISTYKA, A NAKLEJKI HOLOGRAMOWE

Kolekcjonowanie naklejek hologramowych staje się coraz bardziej popularne, ponieważ w ostatnim czasie wzrosło wykorzystanie hologramów. Mimo tego rozwijającego się hobby wciąż nie powstał termin, który określałby nazwę indywidualną dla tego rodzaju aktywności.  W związku z tym kolekcjonowanie znaczków hologramowych nadal nazywane jest filatelistyką.

HOLOGRAMY KOLEKCJONERSKIE ELS 

Jednym z hologramów kolekcjonowanych przez filatelistów jest hologram studencki. Hologram studencki to naklejka o wymiarach 9 mm x 10 mm stworzona z kawałka uciętej folii. Hologramy te służą do potwierdzania ważności legitymacji ELS. Dzięki ważnej naklejce ELS studenci mogą korzystać z przywilejów, jakie daje im ELS – Elektroniczna Legitymacja Studencka.  Każdy hologram studencki posiada wymagane rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji elementy. Są to znak orła i znak RP. Na każdej naklejce znajduje się też laserowo wycięta data ważności w formacie 31-03-xx lub 31-10-xx ( xx – to aktualny rok). Dzięki tym wyżej wymienionym elementom charakterystycznym, naklejka els może stać się okazem w zbiorach każdego profesjonalnego filatelisty.

Naklejki studenckie dla kolekcjonerów na legitymację ELS 31-03-2019 – zamów już dziś!