Dom studencki

DOM STUDENCKI – INFORMACJE PODSTAWOWE 

Dom studencki to tak zwany akademik. Znajdują się w nim pokoje, które są przeznaczone dla studentów, którzy mieszkają daleko od miejsca uczelni, na której się kształcą. Zazwyczaj akademiki posiadają nawet kilkaset miejsc. Mimo to, nie każdy znajdzie lokum w domu studenckim. Domy studenckie posiadają wszystkie większe uczelnie w Polsce. Zazwyczaj na własnych, regulaminowych zasadach prowadzą one indywidualne rekrutacje. Akademiki znajduję się głównie w pobliżu kampusów głównych uniwersytetów.

REKRUTACJA- DOMY STUDENCKIE

O pokój w domu studenckim mogą ubiegać się osoby, które są wpisane na listę studentów. Domy studenckie przeznaczone są przede wszystkim dla studentów, którzy swój dom rodzinny mają daleko od uczelni oraz dla studentów zagranicznych. W zależności od regulaminu akademika, miejsca w pokojach są przydzielane na różny okres czasu – na semestr, rok lub dłużej oraz na różnych zasadach. Zazwyczaj przy rekrutacji do domu studenckiego bierze się pod uwagę zarobki w rodzinie oraz odległość miejsca zamieszkania od uczelni. Za akademik należy płacić czynsz, jednak jest on stosunkowo niski w porównaniu z samodzielnym wynajmem mieszkania.

LEGITYMACJA STUDENCKA – CZY JEST POTRZEBNA BY ZAMIESZKAĆ W AKADEMIKU?

Zamieszkanie w akademiku bez legitymacji studenckiej jest niemożliwe. Akademik jest domem przeznaczonym dla studentów, w związku z czym potrzebna jest legitymacja, aby kandydat mógł potwierdzić swój status. Legitymacja, aby mogła zostać uznana, musi być ważna. Ważność legitymacji potwierdza naklejka studencka ELS, którą co semestr studenci naklejają na odwrocie legitymacji.  Naklejka hologramowa może też służyć do celów kolekcjonerskich. Sprawdź już teraz najnowszą kolekcję znaczków ELS 31-03-19!

31-03-19 naklejka kolekcjonerska na legitymację ELS – kup już dziś!