Studia wyższe

STUDIA WYŻSZE – INFORMACJE PODSTAWOWE

Studia wyższe to nieobowiązkowy, opcjonalny i końcowy etap formalnego procesu edukacji. Na mocy Deklaracji Bolońskiej, w Polsce mamy podział na studia pierwszego i drugiego stopnia oraz studia doktoranckie. Studia stopnia pierwszego stopnia to studia licencjackie lub inżynierskie. W przypadku niektórych kierunków nie mamy podziału na studia dwustopniowe, a studia są jednolite. Studia doktoranckie to studia stopnia trzeciego. Możliwe jest też podjęcie studiów podyplomowych, po ukończonych studiach magisterskich.

TRYBY STUDIOWANIA 

Na uczelniach w Polsce możemy też wybrać różne tryby studiowania. Najbardziej popularne są studia stacjonarne, są one bezpłatne. Możemy też studiować na studiach niestacjonarnych, wieczorowych, eksternistycznych oraz w ramach indywidualnej organizacji studiów. Coraz większą popularnością cieszą się też studia interdyscyplinarne.

STUDIA – WARTO CZY NIE?

Studia nie są obowiązkowe. Z pewnością dają nam bogaty pakiet wiedzy i przygotowują nas do wykonywania wymarzonego zawodu. Jednak nie każdy musi na nie iść. Dyplom ukończenia studiów stawia nas w lepszej pozycji na rynku pracy, jednak nie jest jedynym wyznacznikiem naszych kompetencji. Dlatego zanim wybierzesz się na studia, zastanów się czy na pewno jest to odpowiedni moment i dobrze przemyśl wybrany przez siebie kierunek.

 

Poczuj się jak student, zakup najnowszy hologram kolekcjonerski ELS 31-03-2019!