Kolekcjoner

KOLEKCJONER – KIM JEST?

Kolekcjoner, to osoba, która zajmuje się  świadomym gromadzeniem przedmiotów w celu tworzenia zbiorów, wystaw i pokazów. Najczęściej kolekcjonowanie danych obiektów jest hobby dla kolekcjonera. Kolekcjoner może zajmować się zbieraniem: znaczków pocztowych, pocztówek, płyt winylowych, kamyków, monet, medali, guzików czy papierów wartościowych.

KOLEKCJONOWANIE ZNACZKÓW ELS 

Obecnie coraz bardziej popularne staje się kolekcjonowanie znaczków ELS na legitymację studencką. Każda naklejka to unikatowy obiekt dla kolekcjonerów. Każdy hologram, na mocy rozporządzenia Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, posiada specjalne oznakowanie: znak orła, znak RP oraz laserowo nacinaną datę. Naklejki kolekcjonerskie mogą być zbierane tylko i wyłącznie jako okazy do klaserów filatelistycznych. Nie mogą one służyć tak jak naklejki studenckie – do potwierdzania ważności legitymacji els i uzyskiwania zniżek i rabatów studenckich.

NAKLEJKA ELS NA LEGITYMACJI STUDENCKIEJ 

Naklejki ELS wykorzystywane są do oznaczania ważności ELS – Elektronicznej Legitymacji Studenckiej. ELS potwierdza status oraz tożsamość studenta. ELS pozwala na korzystanie z ulg i rabatów studenckich. Dzięki okazaniu ELS studenci mogą cieszyć się zniżkami na przejazdy komunikacją miejską, PKP oraz w kawiarniach czy restauracjach.  ELS otrzymują studenci zaraz po przyjęciu na studia. ELS wydawana jest w postaci zielonej plastikowej karty. Na każdej legitymacji ELS zapisane są dane studenta: jego imię i nazwisko, PESEL, a także zdjęcie. Na odwrocie legitymacji znajduje się miejsce na ważne naklejki ELS. Hologramy przyklejane na legitymację można również kolekcjonować. Nie można ich jednak wykorzystywać wówczas w taki sam sposób jak naklejki studenckie.